Przegląd Tygodnia #14

Transfer piłkarza do Pioniera Brańsk. Matury w LO Brańsk. Sukces brańskich uczennic. Rewitalizacja ogrodu przy ZS w Brańsku. Serowarzy z KG “Bona”. 100 lat Pani Ireny Żero. Krytyka i pochwały burmistrza.

Przedwyborcza ofensywa burmistrza. O krytyce i pochwałach

Pan burmistrz Eugeniusz Koczewski w czasie swojej kadencji często bywa przeze mnie “wzywany do tablicy”. To wyrażenie to trochę eufemizm, ale przecież już takie słowo jak “atak” kojarzy się niemal jednoznacznie źle – z czymś raczej emocjonalnym, a przez to niezbyt merytorycznym. Uważam, że żaden z moich krytycznych tekstów w stronę brańskich władz nie wziął się znikąd, ale był uzasadniony oraz odpowiednio wyjaśniony odbiorcom.

Owszem – zdarzają się oceny wynikające z różnic kolidujących z “koncepcją rozwoju miasta według Korzeniewskich”. Przykładem na to jest choćby zdecydowanie inny pomysł na stworzenie brańskiego zbiornika retencyjnego – zarówno mój Tata jak i ja pozostajemy przy zdaniu, że można go było stworzyć w innym miejscu, tak by poprawić jego retencyjne zadania oraz w innym kształcie – tak by uzyskał unikalne walory turystyczno-rekreacyjne. Obecna realizacja w naszym przekonaniu nie spełnia ani jednego ani drugiego zadania dobrze. Ale dość o tym zbiorniku.

Druga sprawa to podejście do brańskich zabytków oraz zieleni miejskiej. Choćby nazywano nas “oszołomami”, my w tej sprawie nie będziemy nigdy popierać, chwalić bezmyślnego niszczenia wszystkiego jak popadnie. Ostatnie lata pod tym względem to w Brańsku istna “rzeźnia”. Rzeźnia to dobre słowo, ponieważ mowa o stanie nieodwracalnym. Odtworzenie zieleni to zadanie na dziesięciolecia a rozebrany zabytkowy budynek zastąpiony nową budowlą pozostanie tylko wspomnieniem z niekoniecznie dawnych fotografii.

Tym bardziej cieszy więc fakt pozyskania przez miasto funduszy na renowację zabytków. W ubiegłym tygodniu efekty złożenia wniosków na ten cel ogłosiło wiele samorządów. Patrzmy jednak swojego podwórka – najważniejsze, że do miejskiej kasy wpadnie trochę grosza (blisko 1,5 miliona) i coś się zadzieje w tym temacie.

“Pierwszy, największy wniosek (1 000 000 zł) dotyczy zagospodarowania ,,Zamczyska”, drugi (250 000 zł )to przygotowanie dokumentacji na przebudowę ul. Kościelnej i Rynek, a trzeci (200 000) dotyczy przebudowy największej alejki na cmentarzu parafialnym.(…) Dofinansowanie w tym programie wynosi 98%. Tylko 2% to wkład z budżetu Miasta – napisał na swoim profilu burmistrz Koczewski

Ogólnie za to należą się pochwały w stronę burmistrza. Swoją kadencję rozpoczynał tragicznie, bo od wycinki drzew, ale teraz na zakończenie rządów i przed kolejnymi wyborami na pewno nieco poprawi swoje notowania wśród mieszkańców, choć nie wiadomo jakie dokładnie one są. Doświadczenie uczy, że luźne gadki ludzi to jedno, a głosy przy urnie to drugie.

Mam jednak obawy co do zagospodarowania Zamczyska, ponieważ to miejsce ma zbyt wielu “szeryfów” – zarówno w Brańsku jak i w instytucjach. Dzięki ich działalności “wspaniale” zarasta i straszy. O tym, że straciło także drzewa w pobliżu, wspominać chyba nie muszę. Ciekawi mnie jak postanowiono pomóc temu miejscu, by nie zdenerwować tego i owego.

Zabytkowa alejka na cmentarzu? Tutaj krótko – oby nie straciła drzew.

Przebudowa ul. Kościelnej i Rynek to wielka niewiadoma. Chyba największa, ponieważ rzeczywiście – są to zabytkowe ulice miasta, ale niestety drugiego Tykocina to nam tu nie zrobiono. W samym centrum postawiono szare bloki mieszkalne i lokale usługowe. Jak zrobić i przede wszystkim gdzie zrobić coś interesującego, by Brańsk błyszczał pozytywnym zębem historii? Dobre pytanie…

W tym tygodniu podpisano też umowę na dalszą część remontu naszej szkoły, ale to jest po prostu kolejny etap znanego wszystkim remontu. Tego tematu opisywać szerzej nie będę. 

Brańskie Koło Gospodyń na warsztatach serowarskich

Nasze gospodynie, które przed rokiem zorganizowały się w ramach koła “Bona” (najlepsze życzenia z okazji skończenia roczku!), stale się dokształcają i to także poza granicami naszego województwa. Tym razem kilkuosobowa delegacja, w skład której wszedł także Pan Piotr Kalinowski, który wraz z małżonką Anną uczestniczy w działalności koła, wybrała się na Opolszczyznę, by poznać techniki sztuki serowarskiej, a przy okazji zwiedzić okoliczne atrakcje. 

Jestem przekonany i spokojny o to, że w przypadku tego grona sprawdzą się powiedzenia, że podróże kształcą, a nauka nie pójdzie w las i już niedługo brańszczanie zostaną uraczeni pysznym brańskim serem. Dlaczego to podkreślam? Otóż wieść gminna co jakiś czas niesie, a i pamięć nie zawodzi, że nierzadko wyjazdy służbowe to delikatnie mówiąc – piękna fasada, a w rzeczywistości polegają na przepalaniu publicznych, czyli naszych pieniędzy na różnego rodzaju prywatne “bajlando”. Każdy lubi się bawić, ale wskazane jest bawić się za swoje pieniądze.

Stulatka z Popław

Irena Żero, mieszkanka Popław, obchodziła w środę 12 lipca setne urodziny. Ze względu na stan zdrowia wizyta wójta u Jubilatki nie była możliwa. Wójt Gminy Brańsk złożył życzenia i drobny upominek na ręce syna Pani Ireny, wyrażając nadzieję na szybką poprawę zdrowia jubilatki. Niewielu z nas ma możliwość obchodzenia setnych urodzin. Sto lat, to czas, który wydaje się być nie do osiągnięcia. Jest to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości – napisano na stronie internetowej Gminy Brańsk. 

Do wymienionych życzeń oczywiście się przyłączamy. Warto podkreślić, że gmina wiejska Brańsk w ostatnich latach obfituje w takie miłe wydarzenia. Był to bodaj trzeci lub czwarty przypadek ukończenia przez osobę zamieszkującą ten teren stu lat życia.

https://samorzad.gov.pl/web/gmina-bransk/setne-urodziny-mieszkanki-wsi-poplawy

SZKOŁA

Matury poszły w Brańsku na szóstkę

Według danych opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży, egzamin dojrzałości zdało w brańskim LO 6 z 10 maturzystów. Jeśli przełożymy to na wynik procentowy, to jesteśmy poniżej ogólnopolskiej średniej, ale musimy mieć na uwadze, że w większości szkół średnich wynik ten wyciąga się z większej liczby uczestników egzaminu maturalnego. Dla Brańska najważniejsze jest to, aby LO funkcjonowało, a co tu dużo mówić – ta dziesiątka osób bardzo się dla tej sprawy przysłużyła, podobnie jak uczniowie, którzy otrzymali właśnie promocję do drugiej klasy naszej szkoły średniej. Oby wakacyjna rekrutacja wlała dodatkową nadzieję w serca brańszczan, którym na dalszym istnieniu liceum naprawdę zależy. Może krok po kroku uda się je odbudować.

Gratulacje osobom, które zdały egzamin oraz życzenia powodzenia tym, którzy w sierpniu przystąpią do egzaminu poprawkowego. Idźcie w świat, odnoście sukcesy i nie zapominajcie, gdzie ukończyliście szkołę 😉

DOKŁADNE WYNIKI: https://www.oke.lomza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1945:2021-07-05-07-40-19&catid=3:organizacyjnemat 

Piłkarski sukces brańskich uczennic

Jeśli chodzi z kolei o uczennice brańskiego ZS, to uczestniczkom ogólnopolskiego finału turnieju piłkarskiego dla rocznika 2010 i młodszych poszło na siódemkę 😉 Jest to bardzo dobry wynik i dziewczynom należą się duże gratulacje.

Rewitalizacja ogrodu botanicznego przy Zespole Szkół

Na łamach portalu Bielsk.eu powrócono do ostatniej sesji Rady Miasta Brańsk, a wszystko z powodu dość ważnej inwestycji dla tutejszej szkoły. Mowa tu o rewitalizacji ogrodu botanicznego. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to aż 200 tys. zł, z czego 15 procent to wkład własny szkoły/samorządu. Środki na rewitalizację zapewni Urząd Marszałkowski.

Oby ogród botaniczny był jak najczęściej wykorzystywany – zwłaszcza wiosną, gdy uczniowie chcą czasami wyjść na świeże powietrze. Lekcja przyrody czy biologii w takim miejscu na pewno dobrze im zrobi, ponieważ tego typu edukacja sprawia, że łatwiej i przyjemniej zdobywa się informacje.

KOŚCIÓŁ

Trwają zapisy na XXXIII Drohiczyńską Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy

Temat być może bardziej ogólny, bo dotyczący całej diecezji, ale wart nagłośnienia. Piesze pielgrzymki do miejsc świętych, związanych z kultem to jeden z najciekawszych elementów wiary chrześcijańskiej i zresztą nie tylko chrześcijańskiej. Dwutygodniowy wycisk na pątniczym szlaku to coś, co w dzisiejszych czasach – gdy jako społeczeństwo nastawiamy się głównie na hedonizm i wygodnictwo – zasługuje na szczególny szacunek. Atmosfera jaka panuje na takich eskapadach również jest niepowtarzalna, bo czy na co dzień mówimy do siebie per “siostro”, “bracie” i traktujemy się ze szczerą życzliwością? Różnie z tym bywa, a na pielgrzymce jest to na porządku dziennym. Dlatego też zachęcam do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy i zarazem żałuję, że sam nie jestem w stanie wyrwać się od swoich obowiązków, by trochę się umartwić poprzez długi marsz w pogodę i niepogodę i sen w namiocie. 

Zapisy i więcej informacji na: www.doczestochowy.pielgrzymuj.pl

CERKIEW

Obywatelska postawa ks. Marka Jakimiuka

Wszyscy wiemy jak wielkimi gburami potrafią być kierowcy. Obok brawury i nieodpowiedzialności to właśnie nerwowość i brak życzliwości na drogach dostarcza nam wielu negatywnych doświadczeń. Czasem konieczne okazuje się wezwanie Policji, która musi studzić emocje i zaprowadzać porządek.

Tak było i tym razem w Bielsku Podlaskim po awarii tira z drzewem częściowo blokującej skrzyżowanie ulicy 11 listopada i al. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Brak cierpliwości, empatii zaowocować miał tam szeregiem nerwowych i potencjalnie niebezpiecznych zachowań.

Trzeźwym umysłem wykazał się tam ks. Marek, który widząc co się dzieje poprosił o pomoc policję. Przyłączam się do apelu duchownego o większą życzliwość i kulturę na polskich drogach.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj: https://bielsk.eu/bielsk-podlaski/43425-ksiadz-marek-zrobilo-mi-sie-zal-kierowcy-tira-ktory-w-wyniku-awarii-zablokowal-skrzyzowaniu-w-bielsku-trabili-na-niego-wyzywali-wezwalem-policje

SPORT

Poważne wzmocnienie Pioniera Brańsk

Sportowy tydzień w naszym miasteczku rozpoczął się od ogłoszenia transferowego hitu, oczywiście zachowując wszelkie proporcje co do poziomu i wagi rozgrywek niższych lig na Podlasiu. Otóż do Pioniera po aż 8 latach udanych występów, głównie na wyższym szczeblu niż A klasa (m.in nawet w III lidze), powrócił Piotr Kosiński. Zawodnik pochodzący z Popław błyszczał szczególnie w barwach bielskiego Tura jako solidny obrońca. Wraz ze swoimi braćmi Andrzejem i Karolem zdobył m.in. Puchar Polski na szczeblu województwa podlaskiego. Teraz 26-latek będzie miał za zadanie pomóc swojemu pierwszemu klubowi w utrzymaniu w klasie okręgowej. Powodzenia!

W pierwszym przedsezonowym sparingu, rozegranym w sobotę w Brańsku, Pionier przegrał z IV-ligową Spartą Szepietowo 2:3.

Tagged on: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *