Przegląd Tygodnia #13

Podlaskie Spotkania – Dotacja na remont remizy – Korpus wsparcia seniorów – Festyn rodzinny w Kalnicy i zawody wędkarskie w Otapach – Uroczystości ku czci kpt. Antoniego Wodyńskiego – Koncert muzyki filmowej – Pionier Brańsk w Urzędzie Marszałkowskim

Przed nami XVIII Podlaskie Spotkania

W czasie zbliżającego się festiwalu Podlaskie Spotkania w Brańsku oraz pobliskich miastach wystąpią zespoły ludowe z Włoch, Słowacji, Senegalu, Chile i Kostaryki.  

Impreza ta na stałe wpisała się już w brański krajobraz kulturalny i z roku na rok dostarcza wiele radości i wzruszeń zarówno odbiorcom jak i wykonawcom.

 “Ludowizna” to dla wielu osób na całym świecie wielka pasja, sposób na życie. Bycie członkiem zespołu ludowego daje często wyjątkowe okazje do zwiedzania świata, zawierania pięknych przyjaźni. Muzyka, śpiew, taniec to znakomity sposób na zapomnienie o codziennych problemach. Miałem okazję przekonać się o tym osobiście. Pierwszy raz jako jeden ze Skowronków – gdzieś na początku organizowania się tego zespołu przy ówczesnym MGOK. Znacznie później także w ZPiT PW.  

O ile wśród wykonawców popularność takich form kultury jest oczywista o tyle nieco gorzej bywa z widownią. Bardzo cieszy mnie obecność tego festiwalu w Brańsku, czasem jednak mam wrażenie, że miasto nie do końca wykorzystuje jego potencjał. Nie przyciąga on tu do nas aż tylu widzów ilu by mógł. Być może wynika to z rozłożenia festiwalu na wiele różnych miejscowości. Niemniej nadal jest to duże wydarzenie i chyba najmocniejszy od lat punkt w życiu kulturalnym miasta. 

 

Brańsk oficjalnie z dotacją na remont remizy

Remont remizy. Temat ten był już poruszany na łamach bransk.eu kilkukrotnie. Dziś możemy już oficjalnie cieszyć się z otrzymanej dotacji na ten cel. Czek odebrał Pan burmistrz Eugeniusz Koczewski, więc teoretycznie –  politycznie ta inwestycja zasili jego konto, ale czy tak to ocenią wyborcy? Tego nie wiemy, choć brańska wieść niesie, że najbardziej dla sprawy przysłużył się ktoś inny. Widać to np. po zachowaniu tutejszych strażaków, u których trudno szukać dużego entuzjazmu skierowanego w stronę władz miasta. 

Korpus wsparcia seniorów

Seniorzy z Brańskiego Klubu “Pogodni” otrzymali właśnie specjalne opaski, które mają im pomóc w zdalnym monitorowaniu stanu zdrowia. Wszystko w ramach programu “Korpus wsparcia seniorów”.

Festyn rodzinny w Kalnicy

Gmina Brańsk świętuje co roku imprezą, którą nazwano po prostu festynem rodzinnym. I rzeczywiście – jest tam jak zwykle to, czego potrzebują całe rodziny: atrakcje dla dzieci, występy uczniów, konkursy, disco polo i świetna pogoda. Tak – akurat gmina Brańsk do pogody na imprezy ma szczęście, w przeciwieństwie do miasta. Cóż poradzić – można tylko pozazdrościć takiej słonecznej tendencji 🙂

Zawody wędkarskie na zbiorniku w Otapach

Rano, zanim rozpoczęła się impreza w Kalnicy, na niedalekim zbiorniku wodnym w Otapach odbyły się spławikowe zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Brańsk. Oto klasyfikacja końcowa oraz kilka zdjęć autorstwa Pana Piotra Sakowicza:

Senior

  1. miejsce – Łukasz Gałązka, 3275 punktów
  2. miejsce – Aleksander Stepaniuk,  1965
  3. miejsce – Paweł  Sobolewski,  1065 

Junior

  1. miejsce – Sakowicz Przemysław, 555 punktów
  2. miejsce – Ostasiewicz  Paweł,  475
  3. miejsce – Pietraszko  Błażej,  455

Gratulacje!

Jako wierny fan relacji wideo z zawodów wędkarskich brańskiego koła PZW (ostatnio ich brakuje, dlaczego? 🙁 ) muszę zauważyć, że czasami nawet i “Dominator” potrafi przegrać 🙂

75 lat temu zamordowano Antoniego Wodyńskiego ps. Odyniec

W niedzielę w Drohiczynie odbyła się uroczystość poświęcona bratu ks. Romana Wodyńskiego, Antoniemu ps. Odyniec. Był on żołnierzem podziemia niepodległościowego, który w 1948 roku poniósł śmierć z rąk siepaczy Urzędu Bezpieczeństwa. Jego ciała dotąd nie odnaleziono, dlatego na drohiczyńskim cmentarzu, gdzie spoczywają jego rodzice, można dostrzec jedynie pamiątkową tablicę. Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z  9 listopada 2007 r. „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” Antoni Wodyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. awansowany pośmiertnie na stopień kapitana.

W obchodach udział wzięli m.in. podlaski poseł, wiceminister Adam Andruszkiewicz; kuzyn Wodyńskich – brański radny Krzysztof Prześniak oraz przedstawiciele władz gminy i parafii Drohiczyn.

Foto: Kamil Pietraszko

Koncert muzyki filmowej przy brańskim kościele

Obfity w wydarzenia weekend zakończył zapowiadany w poprzednim numerze koncert muzyki filmowej w ramach jubileuszu 510-lecia województwa podlaskiego. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem i zadowoleniem brańskiej publiczności. Można powiedzieć, że Brańsk został niejako wyróżniony organizacją takiej imprez kulturalnej.

Zapytałem mego kolegę – jednego z wykonawców jak się czuł w Brańsku. Odpowiedział:

Mega miłe przyjęcie i odbiór publiki w Brańsku. Mieliśmy porównanie bo o 13tej graliśmy w Łapach

Cieszy mnie taki odbiór naszego miasteczka i postawa jego mieszkańców.

Pionier Brańsk w Urzędzie Marszałkowskim

Nasz klub sportowy otrzymał dotację z Urzędu Marszałkowskiego na swój rozwój. Przyznano ją w kwietniu; kiedy wpłynęła na konto, to już sprawa pomiędzy zainteresowanymi stronami, a teraz doszło do oficjalnego spotkania w sumie po to, by przekazać symboliczny czek na 60 tys. zł, a więc niejako spotkano się – co tu dużo mówić – w celach wizerunkowych. Krótko mówiąc: jedni pokazują, że dają, a właściwie przyznają pieniądze – drudzy, że są im za to wdzięczni. Zastanawia nieco obecność Pani Agaty Puchalskiej, która zajmuje się – jakby nie mówić – kulturą, a nie sportem. Może to po prostu kultura fizyczna 😉

Wspieramy Olę!

Myślę, że każdy w Brańsku kojarzy Olę i jej rodziców. Ola jest wojowniczką o czym świadczyć mogą nie tylko jej sportowe dokonania ale i obecne dzielne zmagania z ciężką chorobą. W tych zmaganiach możemy wesprzeć ją i jej najbliższych dobrym słowem, gestem czy choćby wpłatą na zbiórkę, którą prowadzą jej rodzice. Niemniej ważne jest by pomóc szerzyć się informacjom o tej zbiórce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *