30 lat temu miasto Brańsk stało się samodzielną jednostką administracyjną – komentarz do artykułu

Szanowny Panie Redaktorze,

Z zainteresowaniem przeczytałem pański jubileuszowy tekst o reaktywowaniu niezależnego Urzędu Miejskiego w Brańsku. Gratuluję wiedzy merytorycznej i dobrego poziomu literackiego.

https://bielsk.eu/bransk/36866-30-lat-temu-miasto-bransk-stalo-sie-samodzielna-jednostka-administracyjna

Wydaje mi się jednak, że tym artykułem wprawił Pan niektórych w niemałe zakłopotanie, zażenowanie, a może i wyrzuty sumienia. Nie zauważyłem wszakże, aby święcili jubileusz ci, którzy mają do tego największe powody – beneficjenci, tj. pracownicy urzędu i jednostek samorządu, a przede wszystkim kierownictwo. Świadczy o tym brak reakcji w postaci komentarzy i polubień czy też krytyki. Dlatego też muszę wyjawić Panu pewne brańskie tajemnice, które są powodem tego stanu rzeczy. Mianowicie są to normy zachowań społecznych i standardy moralne panujące w naszym miasteczku. Proszę więc sobie zapamiętać:

Zasada pierwsza – sukces jest dopiero wtedy sukcesem, kiedy ma właściwego ojca.

Zasada druga – właściwym ojcem może być tylko aktualnie urzędujący (nie dotyczy to dawnych władz komunistycznych).

Są w użyciu jeszcze inne normy obowiązujące w naszym miasteczku, ale o tym przy innej okazji.

Proszę się więc nie dziwić, że nie świętują jubileuszy obecne władze, a pracownikom nie wypada się cieszyć, ani komentować, bo byłoby to sprzeczne z powyższymi zasadami.

Dla mnie pański tekst przysporzył podwójną satysfakcję. To, że jest w mieście ktoś, kto zna jego historię, odważył się o tym pisać oraz to, że jest to absolwent naszego liceum. Życzę Panu kolejnych udanych artykułów i jak najmniej kłopotów po napisaniu tego.

Mieczysław Korzeniewski

PS Załączam serię zdjęć materiałów wyborczych z ostatnich wyborów samorządowych. Wyodrębnienie jednostek stworzyło pole do rywalizacji o najważniejsze stanowiska zarówno w mieście jak i w gminie. Zdjęcia pracowników Urzędu Miasta Brańsk oraz Rady Miasta Brańsk nie zamieszczam – choć z pewnością, szczególnie Ci pierwsi, są bezpośrednimi beneficjentami utworzenia samorządu miejskiego. Ilu z nich było świadomych tego jubileuszu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *