Każdy, kto zawodowo pisze różnego rodzaju teksty musi co jakiś czas zmagać się z kryzysami twórczymi. Nie ukrywam, że takowy mnie właśnie dopadł i nie chce opuścić – zwyczajnie nie mam ochoty na pisanie (w sumie czasu też nie), ale cóż – skoro minęły właśnie pierwsze dwa miesiące roku 2025, a Przegląd Tygodnia nie ukazał się jak dotąd ani razu, no to cóż – podsumuję zatem osiem tygodni w jednym.
Kamil Pietraszko
6 stycznia
2025 rok w Brańsku rozpoczęliśmy Orszakiem Trzech Króli. W zasadzie nie różnił się on szczególnie od poprzednich edycji, choć niewątpliwie należy zauważyć, że dodatkowego kolorytu dodała z pewnością obecność dwóch wielbłądów. Te zwierzęta były już wprawdzie w Brańsku widywane, ale przecież nie co roku, stąd cieszyły się zainteresowaniem osób, które chciały zdobyć pamiątkowe zdjęcia z camelami.
12-19 stycznia
W 2023 roku nasze miasto świętowało okrągłą, bo 530. rocznicę nadania praw miejskich, ale chyba dopiero w 2025 roku można mówić o obchodach z prawdziwego zdarzenia, ponieważ urodziny Brańska odbyły się po raz pierwszy od wielu lat w styczniu, czyli w zgodzie z przekazem historycznym, a ponadto były uczczone nie tylko przy pomniku 500-lecia, ale także w formie dodatkowych wydarzeń: turnieju siatkarskiego oraz koncertu muzycznego (Skowronków). Podczas wspominek w MOK pojawił się także urodzinowy tort, co można uznać za zwieńczenie naprawdę godnych urodzin Brańska. Owszem – na mieście pojawiły się oczywiście głosy, że to przesada i po co aż tyle tego wszystkiego, ale takie głosy powinno się ignorować. Ogółem mamy prawo być dumni z naszego pochodzenia i z naszej lokalnej historii.
Wypada napisać o frekwencji: przy pomniku i w MOK oprócz delegacji, pojawili się także tzw. zwykli brańszczanie. Nie były to tłumy, ale zainteresowani byli i chwała im za to. Źle było z kolei na turnieju siatkarskim – kibiców było dosłownie kilku, ale cieszy obecność gospodarzy wśród 10 drużyn. Ogółem większość z nich to drużyny z Białegostoku, ale też z Mielnika czy też Siedlec.
14 stycznia
Oficjalne otwarcie Brańskiego Klubu Malucha. Było to coś niezwykle wyczekiwanego. Potrzebę powstania żłobka zgłaszano od wielu lat w niemal każdej wyliczance potrzeb brańszczan. Masowe tworzenie takich instytucji w najmniejszych gminach to efekt uchwalonego przez poprzedni rząd programu „Aktywny Maluch”. Pierwszym kierownikiem klubu mogącego pochwalić się kilkunastoma miejscami została Pani Weronika Maksymiuk.
Ostatni tydzień stycznia i pierwszy tydzień lutego to już tradycyjnie w Podlaskiem okres ferii zimowych. O dzieci z terenu miast zatroszczył się w tym czasie MOK, a o małych mieszkańców gminy wiejskiej – GOUK. Dzieci spędzały mile czas nie tylko na warsztatach, w siedzibach instytucji kultury, ale także w czasie wycieczek do większych miast.
26 stycznia
I Turniej Tenisa Stołowego o Złotą Rakietkę Wójta Gminy Brańsk należy uznać za bardzo udany. Jako jeden z współorganizatorów pewnie nie będę obiektywny w ocenie, ale liczby nie kłamią. Przed imprezą miałem nieco obaw czy mieszkańcy gminy i miasta zapełnią listę startową w przeznaczonych dla nich kategoriach. Jak się okazało – wyszło znakomicie, a łącznie w Domanowie wystąpiło 120 zawodników, w tym naprawdę godna reprezentacja pań. Turniej okazał się świetną inicjatywą, sprzyjającą integracji tutejszej społeczności i zdecydowanie godną kontynuacji w kolejnych latach.
Warto dodać, że hala SP w Domanowie jest w okresie zimowym bardzo dobrze wykorzystana. Tylko w tym roku odbyło się tam już kilka turniejów: w futsalu, tenisie stołowym i siatkówce, a to jeszcze nie wszystkie imprezy. Praktycznie nie ma weekendu bez takiego wydarzenia na terenie gminy Brańsk.
—
Do Brańska zawitała wreszcie najnowsza książka Pana Zbigniewa Romaniuka, który opracował „Pamiętnik z lat młodzieńczych na Podlasiu” powstańca styczniowego Władysława Jabłonowskiego. Przyznam, że nie zdążyłem jeszcze przeczytać tej książki, ale na pewno to zrobię, ponieważ zaciekawiła mnie treść spotkania z autorami, w którym uczestniczyłem w Białymstoku kilka miesięcy wcześniej. Niewątpliwie Władysław Jabłonowski swoim barwnym życiorysem mógłby obdzielić co najmniej kilka osób.
28 stycznia
OSP Brańsk została wzbogacona o lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy. Koszt jego zakupu to prawie 330 tys. zł, a kwotę tę pokryły środki rządowe, wojewódzkie i Miasta Brańsk.
Tradycją w Brańsku stało się to, że gdy tylko pojawi się temat jakichkolwiek pieniędzy lub sprzętu dla tutejszej jednostki, zaraz tworzy się w tej kwestii lokalny spór polityczny. Nie inaczej było w tym przypadku, a o samochodzie debatowano nawet na sesji rady miejskiej.
1 lutego odbyło się z kolei spotkanie sprawozdawcze OSP Brańsk i chętnie bym o nim opowiedział, ale jako członek straży nie zostałem o nim przez nikogo poinformowany. Ze zdjęć, na których uczestnicy siedzą solidarnie z powagą, mogę co najwyżej wywnioskować, że poruszano równie poważne tematy.
2 lutego
Na zakończenie okresu świątecznego, w MOK odbył się po raz pierwszy „Akordeonowy przegląd kolęd i pastorałek”. Przed brańską publicznością wystąpili przede wszystkim lokalni muzykanci, ale pewnie idąc za przykładem zorganizowanego kilka dni później „VI Przeglądu Akordeonistów im. Tadeusza Wasilewskiego” w Kalnicy, impreza z roku na rok będzie się rozrastać.
3 lutego
W brańskim magistracie na stałe pojawiła się fotobudka do wykonywania ekspresowych zdjęć do dokumentów. Jest to obiektywnie bardzo dobry pomysł, wręcz rewelacyjny, zważając że w naszym miasteczku i okolicach nie mamy zakładu fotograficznego, a nierzadko potrzebujemy przecież zdjęcia last minute.
7 lutego
W MOK odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Nie jestem w temacie kinderbali w Brańsku, ale wydaje mi się, że chyba mieliśmy w ostatnich latach trochę nieregularności. Za swojego dzieciństwa pamiętam coroczne zabawy choinkowe w Klubie Rolnika przy ul. Binduga, a także w MOK. Klub Rolnika gościł też dzieci rok temu, za przyczyną naszych gospodyń. Niezależnie od przeszłości – niech tak będzie co roku!
8 lutego
Urząd Miasta poinformował o powstaniu Miejskiej Rady Seniorów, a jeszcze wcześniej o Młodzieżowej Radzie Miasta. Z jednej strony jest to forma aktywizacji poszczególnych grup społecznych, a z drugiej – dobry pomysł, by pozyskać środki na różne ciekawe inicjatywy w ramach działalności wspomnianych ciał.
16 lutego
W powalentynkową niedzielę w GOUK w Kalnicy odbył się wspomniany już VI Przegląd Akordeonistów, natomiast w MOK po raz kolejny przed brańską publicznością zaprezentowali się: Piotr Ostrowski i Przemysław Figiel, czyli duet gitarowy P&P.
23 lutego
Cztery brańskie małżeństwa z 50-letnim stażem, świętowały Złote Gody 2024. Zacnym jubilatom życzymy wszystkiego najlepszego na dalsze lata wspólnego życia!
26 lutego
W Warszawie, podczas meczu PP Legia – Jagiellonia, została spalona flaga (tzw. fana) brańskich kibiców drużyny mistrza Polski.
Oto jej historia. Informacje z samego źródła, od byłych członków Fan Clubu Brańsk:
Flaga powstała na początku 2007r. Wymiary 6×2 m, ówczesny koszt to około 1500 zł. Fundusze pochodziły z oddolnej zbiórki kibiców.
Fana zadebiutowała na meczu z Lechem, 3 listopada 2007. Wisiała także na kilku meczach wyjazdowych Jagi.
Flaga została osobiście przekazana chłopakom z ChzB (Chłopcy z Bialego) podczas meczu Tur Bielsk Podlaski – Cresovia Siemiatycze w tym samym roku.
Głównym pomysłodawcą jak i organizatorem zbiórki, projektu i wykonania flagi leżało był 17-letni wówczas Marcin – jeden z naszych najzagorzalszych kibiców.
W ręce kibiców z Warszawy ta i inne flagi trafiły w 2013 roku, gdy doszło do słynnego skrojenia fan w Białymstoku. Tradycją w takich przypadkach jest wywieszenie flag „do góry kołami”, a następnie spalenie ich na oczach rywala.
27 lutego
W Tłusty Czwartek w miasto z pączkami ruszyła Pani burmistrz Agata Puchalska. U nas takie zachowania to dość nowy obrazek, ale w Białymstoku pójście włodarza w teren (z pełnymi rękami rzecz jasna) przy różnych okazjach jest czymś naturalnym od wielu lat. Zresztą tak dziś wygląda nowoczesne uprawianie polityki, także na szczeblu samorządowym.
Inne informacje:
1) 10 lutego swoje 60. urodziny obchodził ks. Andrzej Ulaczyk – proboszcz i dziekan brański. Jubilatowi przesyłamy spóźnione, ale szczere życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu – wielu łask bożych, w tym dużo zdrowia i nieustannej pogody ducha oraz zadowolenia z powierzonych sobie brańskich owieczek!
2) „Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Knychówku w latach 1493-2000” – to tytuł pracy magisterskiej autorstwa ks. Karola Młynarczyka, która została nagrodzona przez Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe.
Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 21 lutego w Drohiczynie.
Ks. Karol napisał pracę nt. swojej rodzinnej parafii. Obecnie posługuje w Brańsku – pierwszej placówce po przyjęciu święceń kapłańskich w 2024 roku.
Gratulujemy wyróżnienia!
3) 23 lutego brańskie koło PZW zorganizowało pierwsze w historii zawody podlodowe. Rywalizowano na zbiorniku wodnym w Otapach-Kiersnówku (gm. Brańsk). W zawodach wzięło udział 3 wędkarzy: Artur Wróblewski, Mariusz Wróblewski oraz Piotr Wyszyński i w takiej też kolejności stanęli na podium.
4) Znakomite występy tenisistów stołowych z Popław na turnieju w Siemiatyczach!
W niedzielę, 16 lutego został rozegrany już czwarty w tym sezonie turniej Siemiatyckiej Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego. Zawodnicy Fitgenu Popławy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony – bracia Patryk i Piotr Kosiński zajęli 2. miejsce w grze deblowej, a w grze pojedynczej Patryk uplasował się na 5. miejscu.
Jeszcze lepiej prezentuje się klasyfikacja generalna SALTS, gdzie w rankingu debla, uwzględniającym wszystkie 4 turnieje, Kosińscy są na prowadzeniu! Z kolei indywidualnie Patryk jest na 7. miejscu, a Piotr oczko niżej.
Z kolei 8 lutego, podczas turnieju w Czeremsze, w deblu Kosińscy uplasowali się na 4. miejscu.
Na koniec, statystyki roczne w mieście i gminie Brańsk, dotyczące ludności.
BRAŃSK I BRAŃSZCZANIE W LICZBACH W 2024 ROKU
Liczba mieszkańców miasta Brańsk na 31.12.2024 r. wynosiła 3561, w tym kobiet – 1755, mężczyzn – 1806.
Dla porównania: liczba mieszkańców miasta Brańsk na koniec 2023 roku wynosiła 3607, w tym kobiet – 1778, mężczyzn – 1829.
Nowo narodzonych dzieci w 2024 r. było 22: chłopców – 11, dziewczynek – 11.
Oto imiona nowo narodzonych dzieci: Nikodem, Henryk, Jakub, Liwia, Marcelina, Julia, Pola, Stanisław, Krystyna, Leonia, Józef, Szymon, Lilianna, Maksymilian, Cezary, Dawid, Filip, Rafał, Hanna, Michalina, Kaja.
Najczęściej nadawano imię Pola – x 2
Na terenie Brańska zanotowano 46 zgonów. W przypadku miasta, na tę statystykę znaczący wpływ ma funkcjonujący u nas Dom Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II. Przez ostatnie 12 miesięcy zmarło tam 17 pensjonariuszy.
Liczba ślubów – 27, w tym konkordatowych („cywilno-kościelny”) – 21. Informacja dotyczy sytuacji, gdzie przynajmniej jeden z małżonków jest mieszkańcem miasta Brańsk.
Par obchodzących jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego w 2024 r. było 6.
Najstarsza mieszkanka miasta Brańsk w listopadzie będzie liczyć 98 lat.
ROK 2024 W LICZBACH – mieszkańcy Gminy Brańsk
Obecnie Gminę Brańsk wg stanu na 31.12.2024 r. zamieszkuje 5 463 mieszkańców: 2 618 kobiet oraz 2 845 mężczyzn.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy nowymi mieszkańcami gminy Brańsk zostało 44 dzieci: 26 chłopców i 18 dziewczynek.
Imiona, które nadawano najczęściej to Milena, Laura, Blanka, Nikodem, Aleksander, Maria, Milan.
Do łask wracają z kolei bardzo rzadko nadawane imiona w poprzednich dekadach takie jak m.in.: Stanisław, Wiktor, Kornel, Hubert, Leon, Rozalia, Faustyna.
Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego 20 października 2024 r. świętowało 13 par z terenu gminy Brańsk.
Na terenie gminy Brańsk w 2024 r. zmarło łącznie 90 mieszkańców – 56 mężczyzn i 34 kobiety.