Przegląd Tygodnia #7

W kolejnym wydaniu przeglądu tygodnia między innymi: metamorfozy w brańskiej szkole, działalność MOK, muzyczne atrakcje w szkole, relacje z uroczystości upamiętniających 78. rocznicę Bitwy pod Bodakami.

Pierwsze efekty remontu brańskiej szkoły

Jak wiemy, w budynkach Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku trwa właśnie generalny remont. Zdjęcia przedstawiające postępy w pracach opublikował na swoim Facebooku Pan burmistrz Eugeniusz Koczewski.

Do tej pory w Brańsku w mowie potocznej dzieliło się skrzydła na „starą szkołę” i „nową szkołę”. Podtrzymanie takiego nazewnictwa będzie teraz mogło zmylić gości naszego Zespołu Szkół. Stare klasy i pomieszczenia nabiorą nowoczesnego wyglądu. Na razie widać przede wszystkim nowe grzejniki, podwieszany sufit, ściany pozbawione drewnianego obicia. O ile mnie nie myli pamięć, łazienki w starej szkole wyremontowano już kilka lat temu, nie niestety jak wyglądały – jeśli zdjęcia przedstawiają zmianę nowego na nowe, to szkoda, ale niestety tak często wyglądają inwestycje, czyli że jak wszystko do rozbiórki, to wszystko.

Wchodzenie za kulisy w trakcie trwania jakiejkolwiek metamorfozy, może psuć ostateczną niespodziankę, ale zawsze przecież można cieszyć się dwa razy. Trzymam kciuki za powodzenie remontu, niech budynek służy kolejnym pokoleniom.

MOK wybudzony z zimowego snu

Można powiedzieć, że brańska kultura jesienią i zimą głównie śpi, by naprawdę efektownie obudzić się wiosną. Było już o naprawdę ciekawym zlocie samochodów retro, który odbył się u nas drugi raz, a teraz w czerwcu (9-11) także po raz kolejny zostaną zorganizowane zawody na brańskim zalewie. W roli głównej wystąpią – tak jak w 2022 roku – pływające modele. Tym razem będą to już nie typowe żaglówki, ale wodnosamoloty, a więc posiadające dwie funkcje – latającą i pływającą.

Na stronie MOK-u czytamy:

XV edycja Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Europie. W tym roku, impreza odbędzie się nad zbiornikiem wodnym w Brańsku, gdzie goście z różnych stron świata będą mieli okazję zobaczyć w akcji niezwykłe modele wodnosamolotów.

W ciągu trzech dni, od 9 do 11 czerwca, odbędą się cztery główne tytułowe konkursy modelarstwa lotniczego, podczas których piloci będą rywalizować o najwyższe miejsca w rankingu Pucharu.

Oprócz konkursów lotniczych, w trakcie imprezy będą miały miejsce liczne dodatkowe atrakcje. Na przykład, uczestnicy będą mieli okazję poznać historię i rozwój wodnosamolotów, a także zobaczyć w akcji inne modele maszyn latających oraz jeżdżących. Planowane jest ustanowienie rekordu Polski modelem samochodu jeżdżącym po wodzie.

XV edycja Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów to nie tylko wyjątkowa okazja do zobaczenia niezwykłych maszyn latających, ale także do poznania pasjonatów lotnictwa z wielu regionów świata i spędzenia czasu w pięknym miejscu Polski.

Zapowiada się to ciekawie. Data sugerowałaby, że puchar wejdzie w skład planu kolejnych Brańskich Dni Kultury lub w ich kalendarzowym sąsiedztwie. Te w ostatnich latach wyglądają lepiej niż za kadencji poprzednich władz, gdy karmiono nas przede wszystkim disco polo i to chyba niezbyt wysokich lotów.

Wiadomo, że jesteśmy na Podlasiu i nasz region słynie z takich właśnie klimatów, ale młodzi ludzie jeżdżą regularnie na okoliczne dyskoteki, więc mają disco polo pod dostatkiem, jeśli nie nadmiar tego gatunku muzycznego.

Miejskie Dni Kultury to okazja by przynajmniej raz na rok pokazać mieszkańcom coś, z czym na co dzień nie mają bezpośredniej styczności. Z pewnością przyciągną uwagę nazwiska gwiazd znanych z telewizji ale i lokalnie mamy artystów, którzy potrafią zaprezentować muzykę na wysokim poziomie. Przykładem może być zespół Baja, w skład którego wchodzą m.in. doskonale znani w Brańsku Bogdan Drozdowski, Adam Soluch, Jakub Włostowski. Dobrze byłoby ich częściej widywać na naszej scenie. Nie twierdzę, że są pomijani, ale ostatnio trochę o nich cicho.

Wystawa fotograficzna w Brańsku?

Ostatnio na profilu Brańsk NON Stop, Kamil Pietraszko (nie po raz pierwszy) opublikował serię zdjęć brańskiej natury. Fotografie wykonał Pan Mateusz Knajp. Nie znam Pana Mateusza, nie wiem czy jest profesjonalnym fotografikiem czy tworzy takie cuda z pozycji zdolnego amatora, ale podobnie jak inni odbiorcy, jestem pod wielkim wrażeniem wykonania, a dokładniej wydobycia pokaźnych walorów artystycznych z pozornie niepozornych brańskich czy rudzkich nizin. Brawo!

Przy okazji zachwytów nad owymi fotografiami wywiązała się mała dyskusja co do deficytu wystaw w Brańsku i okolicach. Owszem, ekspozycje się u nas zdarzają, ale dość rzadko i z reguły przyjmują formę plenerową – być może w przypadku Brańska to najlepsze rozwiązanie, bo trudno u nas zmobilizować mieszkańców do odwiedzenia budynków kultury czy oświaty.

Wystawa fotografii brańskiej natury? Dwaj chętni zgłosili gotowość – wspomniany Pan Mateusz Knajp oraz również tworzący świetnie zdjęcia przyrody Pan Norbert Mirończuk. Widziałem też świetne zdjecia Pani Pauliny Puchalskiej. Z pewnością warte wystawy, być może nawet osobnej byłyby zdjęcia związanego rodzinnie z Brańskiem, niestety nieżyjącego już Pana Jerzego Fedorowicza. Prace Pana Jurka doczekały się już wystawy w Białymstoku. Czemu by więc i nie w Brańsku?

Myślę, że jest to pomysł wart realizacji, najlepiej w oparciu o MOK lub szkołę.

Generalny remont siedziby brańskiej gospodarki komunalnej

Portal Bielsk.eu informuje, że:

15 maja (poniedziałek) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brańsku została podpisana umowa w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”, dotycząca przebudowy bazy gospodarki komunalnej, gdzie znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.”

Więcej informacji w artykule:

https://bielsk.eu/bransk/42647-baza-gospodarki-komunalnej-do-przebudowy-podpisanie-umowy-w-bransku-wideo-foto

To bardzo ważna decyzja, ponieważ niewątpliwie baza naszej gospodarki komunalnej aż prosiła się o szereg prac remontowych. Senator Bogucki stwierdził, że taka inwestycja jest niezbyt skrojona pod kampanię wyborczą, ponieważ raczej nie dotyczy mieszkańców w sposób bezpośredni jak np. nowy wygląd i wygoda poruszania się po wyremontowanej ulicy (która jest bardziej widoczna).

Remont szkoły, remont GK w tym Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ważny dla kwestii gospadarki odpadami) to z pewnością istotne przedsięwzięcia. Co jeszcze pozostało do zrobienia w Brańsku wśród spraw najbardziej pilnych? Z pewnością niezwykle ważny będzie remont brańskiej hydroforni, która bardzo potrzebuje poważniej konserwacji. To również byłaby jedna z mniej spektakularnych decyzji, ponieważ przeciętny mieszkaniec nie odczuje wielkiej różnicy, dopóki leci mu woda w kranie i nie narzeka na dłuższe awarie. Wyobraźmy sobie jednak, że pewnego dnia serce brańskich wodociągów spektakularnie wysiądzie z powodu tzw. zmęczenia materiału. Co wtedy powiemy? Sam na pewno skwitowałbym taką sytuację nieco w stylu pań, czyli: „a nie mówiłem?!”. Obym nie musiał tego robić 😉

Rocznica bitwy pod Bodakami

21.05.2023 w Klichach odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy Bitwy pod Bodakami.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Klichach koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Boguszewskiego oraz proboszcza ks. Roberta Figurę – proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie, który jest zarazem kapelanem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Białystok.

Po mszy miała miejsce cześć artystyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawała II w Holonkach oraz chóru Klubu Seniora “Aktywni” z Kalnicy. W części też wziął udział ksiądz kanonik Mieczysław Rzepniewski, który w swojej poezji odnosił się także do Bitwy pod Bodakami.

W czasie uroczystości uhonorowano Krzyżem Zasługi ZŻ NSZ Pana Jana Matuszewskiego – jednego z ostatnich żyjących członków narodowego podziemia niepodległościowego z naszego regionu oraz pochodzącego z Brańska Dariusza Zabłudowskiego, Dariusza Syrnickiego – działacza związku z Łomży. Odznaczenie przyznano też Panu Zdzisławowi Zabłudowskiemu, który tego dnia nie mógł być jednak obecny na uroczystościach.

Następnie wszyscy udali się na cmentarz w Klichach, gdzie oddano honory przy grobie poległych w bitwie. Odczytano tam też apel poległych, przywołujący pamięć spoczywających w grobie oraz innych żołnierzy podziemia niepodległościowgo z naszego regionu.

W tym roku miały wyjątkowo uroczysty charakter. Przyczyniła się do tego liczna obecność pocztów sztandarowych. Obecne były poczty Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z okręgu Białystok, okręgu Łomża oraz Okręgu Warmińsko-Mazurskiego. Obecny był też poczet Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Brańsk reprezentowany przez strażaków z OSP Szmurły. Swoje poczty wystawiły też szkoły w Holonkach, Domanowie i Chojewie. Obecne tez były rodziny żołnierzy biorących udział w bitwie, harcerze. Dopisała lokalna społeczność oraz goście z bliższych i dalszych okolic.

Ostatnim akcentem uroczystości było udanie się pod pomnik upamiętniający bitwę w samych Bodakach.

Nie zabrakło też możliwości do odpoczęcia i integracji. Wójt Gminy Brańska zorganizował ognisko w Szmurłach. Członkowie i sympatycy ZŻ NSZ mieli też okazję do integracji na spotkaniu w Brańsku.

Uroczystości 78. rocznicy Bitwy pod Bodakami. Źródło: bielsk.eu

Majowe modlitwy u św. Piotra

Pięknym przykładem dbania o życie duchowe i kultywowanie starej tradycji są majowe modlitwy przy pomniku św. Piotra. Tradycję tę podtrzymują dzieci i młodzież skupione wokół Komitetu Osiedlowego nr. 1 w Brańsku. To nie jedyny przykład takich działań. Innym może być także długa tradycja wyplatania wieńców dożynkowych. W Brańsku, przy wspomnianym komitecie przyjęła ona szczególną formę, ponieważ wyplataniem wieńców zajmują tu w zasadzie same dzieci. Oczywiście wszystko to pod okiem Pani Lucyny Oleksiewicz – przewodniczącej komitetu i jednocześnie drużynowej 15 WDH im. Inki w Brańsku, z której to harcerze często włączają się we wspomniane działania a z drugiej strony często też wielu członków drużyny dołączą do niej właśnie po takich spotkaniach. Dobro rodzi dobro.

To co robicie jest piękne. Być może jest trochę niedoceniane, niezauważone. Umyka uwadze w tej zabieganej codzienności. Możecie być z siebie dumni. Pielęgnujcie te tradycje i przekażcie je później kolejnym pokoleniom.

Przy tej okazji zachęcam też władze miejskie do wspierania tych inicjatyw. Zdarzało się słyszeć zarzuty, że jest to promowanie siebie w wykonaniu Pani Lucyny. Ja osobiście widzę tutaj głównie jej starania i wysiłek. Myślę, że mniej powinniście się bać politycznej konkurencji a więcej starać się o to, by Brańsk był zauważany i doceniany. Myślę, że nasza młodzież zasługuje choćby na zgłoszenie do Konkursu Marszałka Województwa Podlaskiego “Nagradzamy NGO”. Zgłoszenia tylko do jutra.

https://podlaskie.eu/spoleczenstwo/konkurs-marszalka-wojewodztwa-podlaskiego-nagradzamy-ngo.html

Z życia szkoły

Muzyczne spotkania.

12 maja okazał się dla brańskiej szkoły dniem pełnym muzyki. Pierwszym akcentem była audycja muzyczna “Niezwykłe wybryki Doktora Muzyki” w wykonaniu muzyków grupy ARTE-MUZA. Drugim natomiast był koncert gości z Grecji oraz uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Tak jak już wspominałem, potrzebujemy w Brańsku kultury wysokiej i to nie tylko od święta, dlatego bardzo dobrze, że takie formy artystyczne prezentowane są najmłodszym mieszkańcom. Spotkania uczniów z białostockimi filharmonikami mają w Brańsku długą historię. Spotkania te miały niewątpliwie wpływ także i na moje osobiste doświadczenia i życiowe wybory. Choć jest dziś niewątpliwie łatwiej zorganizować wyjazd do opery, filharmonii czy teatru to jednak takie miejscowe spotkania mają swój niepowtarzalny klimat i walory edukacyjne. Jest to też ważny element życia samych muzyków. Podtrzymujmy te tradycje – tym bardziej, że profesjonalni nie mają w naszym regionie łatwego chleba.

Wizyta w bibliotece.

„Wraz z uczniami z klas IVa i IVb we wtorek 16 maja odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę w Brańsku. Uczniowie mieli wiele pytań, a pani bibliotekarka – pani Gosia Kujawska odpowiadała na nie. W ten sposób uczniowie poznali zasady funkcjonowania biblioteki miejskiej i jej zbiory. Wszyscy wyszli zadowoleni, z uśmiechami na twarzy a większość deklarowała, że tu jeszcze wróci „

Korzystając z okazji, należy wspomnieć o pracy Pani Małgosi. Jest to osoba miła, pomocna i mająca opinię bezkonfliktowej. Może i na co dzień zbyt często o niej nie słyszymy, ale jest w Brańsku sporo osób, które swoją pracę wykonują bardzo sumiennie, a niekoniecznie są na co dzień zauważane i doceniane. W takim razie przy tej okazji warto wspomnieć, że Pani Kujawska bardzo dobrze odnajduje się w swojej roli. Jedynie ostatnio trochę rzadziej w MBP mają miejsce wieczorki poezji czy promocje książek, ale miejmy na uwadze, że Pani Gosia nie ma zbyt wiele przestrzeni do zagospodarowania w swojej instytucji. Niestety – nie tylko MOK ma z tym problem.

Pionier tym razem zremisował

Po 18. kolejce grupy III podlaskiej A klasy możemy mówić o status quo na czele tabeli. Swoje mecze solidarnie zremisowały drużyny Pioniera Brańsk (1:1 z CSP Unia) i Żubra Drohiczyn (0:0). Nasi zawodnicy podtrzymali przewagę 4 punktów nad wiceliderem.

Do końca rozgrywek pozostały 4 ligowe kolejki. Najlepszy zespół awansuje do klasy okręgowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *