530 urodziny Miasta Brańsk

Trudno dziś było doszukać w Brańsku jakiegokolwiek akcentu upamiętniającego całkiem okrągłą rocznicę nadania miastu Brańsk magdeburskich praw miejskich. W związku z tym, pomimo ogromu pracy i związanego z tym braku czasu przygotowałem naprędce skrót video z materiałów nagranych przed 30 laty.

W minionym roku przypadła 30-rocznica odtworzenia samodzielnego samorządu miejskiego. W Brańsku rocznica ta przeszła niezauważenie. Jedynym akcentem był w zasadzie tylko umieszczony na bransk.eu apel do rady miejskiej miasta. Dziś – czyli 18.01.2023 przypada inna rocznica, która także wydaje się być zapomniana. Nie ma po niej śladu na stronach miejskiego urzędu, szkoły czy domu kultury. 530 lat temu nadano miastu magdeburskie prawa miejskie – było to wydarzenie, bez którego prawdopodobnie nie byłoby wspomnianych przed chwilą instytucji. Więcej o nadaniu praw miejskich można przeczytać w artykule: O tym jak Brańsk stał się miastem.

Bez wydarzeń sprzed 530 lat nie byłoby i rocznicy odtworzenia samorządu miejskiego. To właśnie wtedy w 1493 Brańsk otrzymał przywileje na mocy których miasto posiadało własne władze – dziedziczony tytuł wójta i ławę miejską – czyli formę miejskiego sądu. Z czasem na mocy tych praw w miastach pojawiało się przedstawicielstwo patrycjatu miejskiego – właśnie Rada miejska, na której czele stał burmistrz. Wiadomo – nie samą historią człowiek żyje. Jednak bez jej znajomości, bez świadomego kultywowania pamięci o poprzednich pokoleniach sami skazujemy się na byle jakość i zapomnienie. Myślę, że nas – mieszkańców i sympatyków Brańska stać na coś więcej.

30 lat temu – 18.01.1993 roku – odbyła się w szkole uroczysta sesja Rady Miasta Brańsk, na którą zaproszono mieszkańców i gości, odczytano też okolicznościowy referat.

Wojciech Ostrowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Brański, Ludwik Włostowski – przewodniczący Komitetu Organizacji Liceum Ogólnokształcącego w Brański, Mieczysław Korzeniewski – burmistrz Miasta Brańsk

Obiecałem materiał video. Zapraszam więc na krótką wycieczkę w przeszłość. Jakość jest charakterystyczna dla materiałów video sprzed 30 lat. Liczę na to, że pomimo tego, z przyjemnością odszukacie siebie samych sprzed 30 lat, że zobaczycie tam wielu bliskich Wam ludzi – rodzinę, sąsiadów, znajomych. Zobaczycie nie tylko ich twarze ale i gesty, mimikę utrwalone i przeniesione w czasie.

Tagged on: ,

One thought on “530 urodziny Miasta Brańsk

  1. Pingback: Przegląd Tygodnia #11 |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *