72 rocznica Bitwy pod Bodakami

72 lata temu miały miejsce wydarzenia opisywane już na stronach bransk.eu.  Od pierwszego artykułu, w którym podjąłem się podsumowania dostępnej na ten temat ówcześnie wiedzy minęło już dwa lata. Ten czas wypełniony był różnymi dociekaniami, dyskusjami i poszukiwaniami. Można śmiało powiedzieć, że te dwa lata były czasem intensywnych badań dotyczących bitwy, być może nawet najintensywniejszych do tej pory. Włączyło się w to kilka osób, których wkład trudno przecenić. Przez 70 lat bitwa skrywała swoje tajemnice. Wiele z nich bezpowrotnie odeszło wraz z ludźmi, którzy nikomu ich nie powierzyli, ciągle jednak jak się okazuje, wiele jeszcze możemy się nauczyć i dowiedzieć.

Coraz lepiej poznajemy historię samego oddziału. Jego dowódców i członków. Czasem udaje się nam zobaczyć jak wyglądali, dowiedzieć kim byli i skąd pochodzili. Wielkie podziękowania za dzielenie się tym należą się rodzinom żołnierzy biorących udział w bitwie oraz świadkom tych wydarzeń – mieszkańcom Bodak – zarówno tym ówczesnym, których los pchnął później w inne strony, jak i tym nadal tam mieszkającym. Być może będą jeszcze okazje, by ich wymienić, podziękować za tę przekazanie tej pamięci bardziej stosownie. Mam nadzieję, że cała ta praca zaowocuje też wkrótce publikacjami. Prace nad dwiema zostały już rozpoczęte.

Cieszy to, że władze gminne o tym wydarzeniu pamiętają. W tym roku uroczystości zorganizowano 13.05. Jak co roku zorganizowano je na cmentarzu w Klichach. Warto zauważyć, że w uroczystościach obok wielu gości wziął udział także poczet sztandarowy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Poczet przbył z okręgu łomżyńskiego, pozostaje mieć nadzieję, że takie tradycje i grupy rekonstrukcyjne wzmocnią się też w i naszym regionie i będzie można ich dostrzec na podobnych uroczystościach w przyszłości. Warto też, by przy tej okazji nie zapominać i o samych Bodakach – miejscu bitwy i jej cywilnych ofiarach  jak i innych miejscach, w których pochowani są polegli w Bitwie – jak choćby cmentarz w Łubinie Kościelnym. Cieszy to, że starają się o tym pamiętać brańscy harcerze, którzy także w tym roku włączyli się uroczystości rocznicowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *