Działalność majora “Łupaszki” i “Młota” – świadectwo ks. prał. mjr Romana Wodyńskiego

Zapraszam do wysłuchania świadectwa ks. prał. mjr Romana Wodyńskiego, w którym opowiada on między innymi o “Łupaszce”, “Młocie”, “Huzarze” –  żołnierzach, partyzantach, którzy działali także w rejonach Brańska. Ich postacie to obowiązkowy materiał na jeden z przyszłych artykułów. Trudno jednak o lepszy materiał niż relacje naocznego świadkach tamtych czasów i wydarzeń.

Wywiad z ks. Wodyńskim przeprowadził i przygotował poniższy materiał kpt. Stefan Wierzba

5 thoughts on “Działalność majora “Łupaszki” i “Młota” – świadectwo ks. prał. mjr Romana Wodyńskiego

 1. admin

  Bystre oko i ucho jednego z Gości witryny, wyłoniło pewną nieścisłość, otóż

  ” Ks, Roman Wodyński nie ma Virtuti Militari tylko Polonia Restituta – Krzyż Komandorski”

  Dziękujemy za merytoryczną uwagę!
  Zachęcamy do kolejnych

 2. Kenap

  Rafał działalność maj. Z. Szendzielarza ps. „Łupaszki” i W. Łukasiuka ps. „Mot” jest dość dobrze znana i opisana dla interesujących się tym tematem. Warto jednak napisać indywidualny artykuł o żołnierzach podziemia niepodległościowego różnych organizacji takich jak; PZP,PBŚ,POW,ZWZ,AK,NOW,NSZ,ZJ,AKO,NZW,WiN. Działających na terenie Gminy Brańsk i Miasta Brańsk.
  Stronka i forum fajne dobrze to zrobiłeś. Pozdrawiam Darek

 3. Kenap

  Dostęp do materiałów źródłowych w IPN-ie jak i innych archiwach jest ograniczony.
  – Brak wszystkich kart ewidencyjnych z terenu Miasta Brańsk zachowało się nie wiele.
  – Większość aresztowanych dowódców ZWZ i AK z terenu Brańska i okolic została wywieziona do Rosji niektórzy wrócili ,ale protokoły przesłuchań zostały w NKWD.
  – duża część podoficerów, żołnierzy wyjechała z rodzinami z tego terenu i dotarcie do świadków raczej też jest bardzo utrudnione a czasami wręcz nie możliwe z powodu ich śmierci.
  – posiadając informacje z tzw. drugiej ręki często są to opowiadania członków rodziny żołnierza AK czy NSZ musimy wiele rzeczy analizować i sprawdzać daty, potyczki, zgrupowania a czasami opowiedziane przez kogoś zdarzenie w rzeczywistości nigdy nie miało miejsca.
  – można spróbować stworzyć biogram ,na terenie miasta mieszka jeszcze kilka rodzin związanych z tamtymi wydarzeniami. Na pewno ks. R. Wodyński też nie odmówi pomocy?
  – z terenu Gminy Brańsk posiadam dość duży spis osobowy żołnierzy różnych ugrupowań niepodległościowych można spróbować stworzyć biogram (potrzebna jest zgoda rodzin )
  – to tak na szybko, ale można spróbować?
  Pozdro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *