Brańsk

Wczoraj Sienkiewicza, dziś Kościuszki – czyli wycinki ciąg dalszy.

Wczorajszy materiał wywołał wśród Brańszczan spore poruszenie. I słusznie. Pojawiają się w dyskusji głosy o tym, że to nie burmistrz, że to drogi wojewódzkie, ktoś inny pisze że każdy na miejscu burmistrza postąpiłby tak samo. To nie jest prawda. Świadczy o tym po prostu historia. Pan Sokołowski nie jest w końcu pierwszym burmistrzem tego miasta. Dziś udało mi się ustalić, ze decyzja o wycince podjęta była już dawno temu. Wybór jej terminu wyraźnie wskazuje też na to, ze Pan Czesław Sokołowski doskonale rozumiał jej konsekwencje i obawiał się wpływu tej decyzji na wyborców.

Wczoraj, tj. 03.12.2014 przed publikacją materiału skontaktowałem się z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody. Potwierdził on wtedy, ze decyzja o wycince musiała być podjęta przez Burmistrza Miasta i obiecał też, że oddzwoni by jeszcze o tej sprawie porozmawiać. Oddzwonił dziś  i oto co wynika z jego słów.

Decyzja o wycince podjęta była jeszcze w zeszłym roku – prawdopodobnie w październiku. Konserwator bardzo ubolewał nad tym co się stało. Żałował, że nikt nie wniósł w tej sprawie sprzeciwu, czy skargi, która umożliwiałaby mu podważenie takiej decyzji. Informacje o takich decyzjach powinny być publikowane i udostępniane mieszkańcom do wglądu, tak by każdy miał możliwość zapoznania się z nimi i wniesienia sprzeciwu. Być może taka publikacja była –  to wymagałoby sprawdzenia. Jeśli była, to jest to nauczka wymierzona mieszkańcom Brańska, by te publikacje wnikliwie czytać, analizować i reagować . Jeśli jej nie było.. to jest chyba jeszcze boleśniejsza nauczka i z niej też trzeba wyciągnąć naukę a może i konsekwencje.

Konserwator przypomniał też, że nie pierwszy już raz poruszana jest sprawa brańskich drzew. Zgłaszane były do niego już wcześniej (między innymi przeze mnie) przypadki drastycznego ich ogławiania. Świadczy to wyraźnie o tym, że nie jest to tylko temat przywoływany w około wyborczej atmosferze, ale że są w Brańsku ludzie, którym na tej zieleni i przyrodzie po prostu zależy. Mogą świadczyć o tym np  te linki:
ogławianie drzew
troska o bociany

Problem ogławiania drzew w dużej części miasta został jednak już jak widać rozwiązany. Szkoda tylko, że w tak drastyczny sposób.

Osoby, które obecnie w mieście nie przebywają, musze poinformować o tym, że do wczorajszych drzew z ulicy Sienkiewicza dołączyły dziś drzewa z ulicy Kościuszki.

Zapewne za tymi działaniami stoi jakiś plan i w jakiś sposób, jakaś zieleń może być w te miejsca przywracana. Być może jest tez jakiś inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.  Jak napisał jeden z mieszkańców miasta „idzie nowe” – tak – takie radykalne posunięcia mogą być przygotowaniem pod coś nowego. Tylko nie zawsze nowe oznacza lepsze.  Uważnie obserwowałbym też to, co będzie działo się dalej. Co będzie robione? Kto się tego podejmie? A może kto już podjął się tego w jakimś niezauważonym przetargu? Myślę, że w niedługim czasie będzie można poznać odpowiedzi na te pytania.

Mieczysław Korzeniewski

18 thoughts on “Wczoraj Sienkiewicza, dziś Kościuszki – czyli wycinki ciąg dalszy.

 1. PaulinaPe

  Oj informacje możliwe, że były na tablicy ogłoszeń której nie czytają nawet mieszkańcy bloków na przeciw urzędu miasta.Powinna działać strona internetowa na której można by przeczytać na bieżąco wszelakie informacje, decyzje czy postanowienia władz miasta.Forum dyskusyjne mieszkańców.W dzisiejszych czasach. . . Przykładem jest ta str. przed wyborami czy po umieszczeniu informacji Śmierć Alei Lipowej, gdzie jasno widać podzielone głosy mieszkańców. (…)Można by tak dużo pisać ale to nie na temat. Koniec.

  Fajnie,że jest ta strona.Oby tak dalej Rafał. Myślę za 100 stówki do poniedziałku dojdzie.Fb ma siłę i moc hee hee

 2. PaulinaPe

  Strona była i taka zostala jeszcze za władzy poprzedniego Gospodarza.Tu już odpowiednie osoby do tego zatrudnione powinny coś z tym zrobić,ale trzeba chcieć. Ale nie jest źle mamy tu fajną stronę 🙂

  1. brańszczanka

   Tak Paulino strona internetowa była już dawno, był zatrudniony Pan informatyk, ale nawet strony nie umiał zrobic, bo była wynajęta do tego firma, a szkoda i z tego co wiem trochę to kosztowało;( Uważam również, że większość pracowników urzędu do wielu rzeczy się nie nadaje albo po prostu się im nie chce robić, więc nie wiem czemu oni jeszcze pracują, a tylu młodych wykształconych, ambitnych musi znicze malować…. Mam nadzieję, że obecny burmistrz może przejrzy trochę na oczy i zrobi z tym porządek

   1. do brańszczanki

    Zapewne tych wielu “starych bardzo niepotrzebnych ” urzędników z chęcią odeszłoby samych na zasłużoną emeryturę gdyby nie “kochane” PO.
    Masz rację ze zwolnieniami! Idąc tropem twego myślenia należałoby zacząć od najstarszych- burmistrza,przewodniczącego rady a w szkole od intendentki. Wszak tylu młodych i ambitnych i wykształconych maluje znicze!

    1. brańszczanka

     Nie mówię tu o “starych bardzo niepotrzebnych urzędnikach”…..każdy musi dopracować do zasłużonej emerytury
     “on” zinterpretowałeś jak chciałeś….tak Ci wygodniej ok !
     Myslę tylko że, nie ważne w jakim wieku jest prezes…. Ważne jest jakimi pracownikami( pracowitymi, zaangażowanymi, ambitnymi, a w tym przypadku?) się otacza, to oni pracują na sukces firmy !

 3. Rafał z Suwałk

  Niektóre z tych lipek stwarzały niebezpieczeństwo w okolicach przejść dla pieszych. Sam o mało nie zostałem potrącony przez samochód który mnie nie dostrzegł bo przysłaniało mnie drzewo.

 4. PaulinaPe

  Rafał z Suwałk. Niektórzy kierowcy jadą albo na POM albo z prędkością min 70 Jak na Powolny Objazd Miasta masz szczęście, a jak po ogień to peszek. A na przejściu widząc pieszych uważają, że nie muszą się zatrzymać ot zapewne na takiego kierowce trafiłes. Przeprosił, zatrzymał się? he A ja wiem już w jakim celu zostały wycięte drzewa. ha

 5. PaulinaPe

  Być może na fb było wspomniane tutaj nie zauważyłam. Podobno będą drogę poszerzać ? tylko tyle ktoś przy okazji dyskusji wspominał, a skąd wie nie pytałam. Dowiemy się raczej najwcześniej na wiosnę jak faktycznie tak będzie. ?he

  1. monika

   taa drogę poszerzać… 😀
   Ta jest za wąska? Kilka lat temu przecież była robiona. Ruch jest co raz mniejszy więc wątpię aby o to chodziło. Najgorsze, że burmistrz, sekretarz czy inny urzędnik się wypowiada w tej sprawie

   1. PaulinaPe

    “Najgorsze, że
    burmistrz, sekretarz czy inny
    urzędnik się wypowiada w tej
    sprawie” A która to taka wypowiedź? Chyba to na plus że zabrał głos (Ciągle nie wiem która to byłaby wypowiedź) Hymm. . .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *