Brańsk

Zamiast nowego artykułu

Wieczny brak czasu spycha niestety na dalszy plan zajmowanie się blogiem. Dodatkowo nie pomaga sama tematyka – blog historyczny z założenia wymaga pracy ze źródłami. Trzeba je znaleźć, przejrzeć, wydobyć potrzebne informacje, czy choćby po prostu przepisać. To wszystko zajmuje czas, a tego ostatnio jak na lekarstwo.

Jednak nie jest tak, że nic się nie dzieje.  W tej chwili postawiłem sobie dwa zadania.

1. Stworzenie kalendarium –  w rocznikach “Ziemia Brańska” ukazywały się kolejne części kalendarium, które opracował Zbigniew Romaniuk. Były to jednak  publikacje sprzed dwóch dekad. Z pewnością będą więc mogły być uzupełnione o nowe fakty. Myślę, że z pomocą Pana Zbigniewa uda się to zrobić.  Myślę też, że znajdą się osoby i źródła, które pozwolą na uzupełnienie tego kalendarium o historię najnowszą. Choć dla części osób te wydarzenia ocierają się o teraźniejszość, to z pewnością dla młodszych pokoleń jest to już ciekawa historia.

Takie kalendarium to też swoisty spis treści, który z czasem będzie odsyłał do artykułów poświęconych wspominanym wydarzeniom.

Autorem tych artykułów możesz być także Ty. Jeśli tylko czujesz się na siłach by opisać jakieś wydarzenie czy osobę, to zapraszam do podzielenia się tą wiedzą. Jeśli masz jakieś wątpliwości z tym związane, to po prostu do mnie napisz.

 

2. Galeria zdjęć – tu także zachęcam Was do współpracy. Mam już pewien zbiór zdjęć, które przygotowuję do publikacji. Ale to ciągle mało. Jeśli więc masz jakieś stare zdjęcia to podziel się nimi. Możesz mi wysłać skan. Jeśli masz z tym problem, to mogę przyjechać do Ciebie ze skanerem. Jeśli masz jakaś starą i zniszczoną fotografię, to możemy pomyśleć o jego retuszu.

Wraz ze zdjęciem chciałbym zamieścić tez źródło jego pochodzenia, oraz jakąś informację o tym co lub kogo ono przedstawia.

Nie tylko stare zdjęcia mają rację bytu w takich galeriach. Jeśli dysponujesz całkiem nowym, interesującym, ładnym zdjęciem Brańska i okolic, którymi zechcesz się podzielić, to zrób to.

Tak wyglądają plany. Mam nadzieję, ze wkrótce nabiorą bardziej realnego kształtu.

Pierwszą cześć kalendarium można znaleźć tu: kalendarium

pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

Rafał Korzeniewski

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *